Išnarpliota bene painiausias istorinėje gramatikoje klausimas — atsekti dvigubų nosinių priesagų naikos padariniai, skirtingi latviško, germaniško ir slaviško nutautėjimo srityse:
2019-10-20
2019-08-09
Niaura
Medicinos mokslas, antropologai, otorinolaringologai, veido chirurgai nebežino, kokia veido olų paskirtis — antys (sinusai) tik sukelia sveikatos bėdų, kai, sužvarbus arba užsikrėtus, sloga užgula visą galvą, gleivinės uždegimas sukelia kaktos ir kitų veido olų sinusitą, net viršutinių krūminių dantų skausmą.
Sueigos, pasitarimai, vieši pasisakymai dabar vyksta tik per mikrofoną ir garso stiprintuvus. Net karininkai, orkestrų vadovai, patys dainininkai, ne tik įrašinėdami, bet ir koncertuodami tiesiogiai žmonėms gyvai, vis tiek dainuoja į mikrofonus garso operatoriui, kuris, nuslopinęs ydas ir triukšmą, pareguliavęs ir papildęs efektais, perduoda elektrinį signalą į garso atkūrimo ir stiprinimo rezonatorius. Esame praradę ir pamiršę protėvių išugdytą kultūrinio žmogaus savybę, mikrofonas jau tapęs šiuolaikinių nevisaverčių neįgalių luošių ramentu, kuriuo niekas nebesigėdija: https://az.on.lt/niaura
2019-06-23
Joninės kupolės rasos
Juoninės — juonių naktigonė
Vasarvidžio saulėgrįžos šventę vadinome Juoninėmis daug anksčiau už krikščionybę. Mūsų vėliavoje tautos gynėjo vėle pavaizduotas ne senis išminčius aiškiaregys viedys (suprastinta tartimi vytis, vyčas), o atvirkščiai: raitas karžygys jaunuolis, dar nevedęs vaikinas gaunys kaunys kuonys juonys — jojantis ginkluotas raitelis, raitas gaudytojas, gaujos medžiotojas, kaujos karys, besikaunantis brolelis šeimos gynėjas, namų bandos ganys, kaimenės piemuo ganytojas. Juoninės — juonių naktigonės šventė trumpiausiąją metų naktį.
2019-05-12
Lęgua - kilmės žinynas mokslo talkai
Mokslinis metodas kalbotyroje
WWW leidykloje kalbotyros talkai išleista pirmoji kalbų raidos žinyno „Lęgua“ dalis — vadovėlis „Mokslinis metodas kalbotyroje“. Jį sudaro šeši skyriai.- Tyrimas — parūpusio žodžio nagrinėjimo būdai: taisyklės ir būdingi klystkeliai.
- Šaltiniai — kilmės žodyno duomenų aibė ir šaltinių patikimumo vertinimas.
- Dėsniai — priklausomybių paieška ir padarinių neišvengiamumo įrodymas.
- Prielaidos — išvadai būtinų sąlygų apibrėžimas ir spėjimo atskleidimas.
- Priežastys — kalbos reiškinio ir jo pokyčio veiksnių išaiškinimas.
- Patikra — įžvalgos bendro sutikrinimo duomenys įvairiose pažinimo srityse.
Kilmės žodynų, lyginamosios kalbotyros, istorinės gramatikos ir kitų žinyno dalių ten dar tik metmenys, nors paieška būdingų žodžių užklausomis jau veikia: https://az.on.lt/.
Užsisakykite:
Pranešimai (Atom)