„Ober-Haus nekilnojamasis turtas“ pajamos pernai, palyginti su 2009 metais, smuko beveik 20%, tačiau įmonė dirbo pelningai. Įmonės generalinis direktorius Vytas Zabilius:
„Šie metai neabejotinai bus geresni ir pasieksime didesnę apyvartą, nei 2009 metais. Atsigauna būsto rinka, komercinių sandorių daugiau, bankai aktyviau finansuoja. Krizė nekilnojamojo turto (NT) rinkoje baigėsi — dabar jaučiamas atsigavimas, tiesa, su sezoniniais svyravimais. Turime didelių sandorių — atstovaujame nemažoms tarptautinėms bendrovėms ir iš to neblogai uždirbame. Apskritai pastaruoju metu labiau orientuojamės į turto vertinimą ir komercinio NT rinką, nes čia neprasiskverbia „šešėlis“. Įmonės juk negali samdyti nelegaliai dirbančių NT tarpininkų, kurie mums sudaro stiprią konkurenciją gyvenamajame sektoriuje. Su nelegaliai dirbančiais kaina nepakonkuruosi, o ji žmonėms labai svarbi.“
Planuoja plėtrą
„RE/MAX Lietuvos“ regiono direktorius Žiuljenas Galeckas:
„Per krizę matėme, kad apie 70% mūsų rinkos dalyvių išnyko. Žinoma, kai pakilimas, kai visi masiškai perka bet ką, nesunku verstis tarpininkavimu – per uraganą ir kalakutas skrenda. Bet krizė palietė ir dideles įmones – bankrutavo „PB Projektai“ (buvusi „Orem“), „Inreal“ persiorientavo į turto vertinimą ir jų tarpininkavimo paslauga per krizę buvo beveik išnykusi. Tokių atvejų rinkoje buvo daug.“
„Inreal“ vadas Gediminas Pruskus taip pat teigia, kad NT tarpininkų rinkoje sumažėjo:
„Rinką stipriai iškraipo „šešėlyje“ veikiantys brokeriai, kurie nuvilioja daug mūsų klientų. Bet mes prisitaikėme, per krizę sugebėjome pertvarkyti veiklą, kad ji atitiktų dabartines realijas.“
Bendrovės pajamos pernai sumažėjo ketvirtadaliu, tačiau, anot Pruskaus, toks rezultatas ir buvo planuotas:
„Dabar pajamų kreivė kyla į viršų. Rinka dar ne pačios geriausios būklės, bet šiemet planuojame kur kas geresnius rezultatus. Dabar plečiame paslaugų spektrą, stipriname komandą, atidarėme atskirą geodezijos įmonę. Šiemet jau reikia galvoti apie plėtrą“.
Franšizė pasiteisino
„Mūsų pajamos per krizę didėjo ir tai parodo, koks efektyvus yra mūsų veiklos modelis. Mūsų žmonės yra savo mažo verslo valdytojai, todėl jų visai kita motyvacija. Mūsų biuro išlaidos nėra mažos – apie 60.000 Lt per mėnesį – tačiau dalį jų dengia patys brokeriai“
Taip sako „RE/MAX Lietuvos“ vadovas Žiuljenas Galeckas. Franšizės principu dirbančios įmonės apyvarta pernai padidėjo trečdaliu — iki 3,6 mln. Lt. Daugiau kaip pusė „DnB Nord būsto“ brokerių taip pat dirba įsigiję franšizę. „DnB Nord būstas“ pernai pasiekė 1,6 mln. Lt apyvartą. Bendrovė nepateikė 2009 m. duomenų, tačiau Jankauskas teigia, kad pajamos didėjo kelerius metus ir augs toliau, nes rinka atsigauna:
„Kalbu apie sandorių skaičių, o ne kainų augimą. Po kelerių metų baimės ir nieko neveikimo nuotaikos pagerėjo ir dabar rinka sveika“.
Sunkmetis nesibaigė
Didžiąją dalį pajamų iš turto vertinimo gaunanti UAB korporacija „Matininkai“ apie plėtrą negalvoja nei šiemet, nei kitąmet. Bendrovės pajamos pernai smuko per 50%. Korporacijos prezidentas Kęstutis Kristinaitis:
„Praėję dveji metai buvo žiaurūs. Žmonių sumažėjo apie 40%. Susimažinome patalpų plotus, kuriuos nuomojamės, dalį nuosavų pastatų patys išnuomojome, nes juose nėra kam dirbti — darbo vietos su kompiuteriais, programine įranga tuščios. Perpus prastesnius finansinius rezultatus lėmė tai, kad bankai nedalino kreditų būstui įsigyti. Nekilnojamojo turto vertinimas atliekamas, norint jį įkeisti bankui. O kai mažiau paskolų — mažiau ir turto vertinimų.“
Pernai UAB korporacijos „Matininkai“ apyvarta sudarė 3,3 mln. Lt, tokių pačių pajamų įmonė tikisi ir šiemet.
Konkurentai kooperuojasi
Į Nekilnojamojo turto agentūrų asociaciją susivienijusios septynios įmonės žada vartotojams pristatyti internetinę unikalių parduodamų objektų duomenų bazę. Anot Jankausko,
„agentūros ir iki šiol keitėsi informacija, bet internetinė sistema procesą palengvins ir supaprastins. Bus daugiau tvarkos.“
Jam antrina ir Galeckas:
„Šie objektai bus su tiksliais adresas, numeriais NT registre. Tai bus bendra asociacijos narių, kurie bent jau Vilniuje užima 50–60% rinkos, sistema. Jei viena įmonė turi objektą, tai jį dar pardavinės 220 brokerių. Brokeris galės pasiūlyti kitoje agentūroje dirbančio kolegos objektą ir jie paskui pasidalins komisinius. Tokia bendra sistema taip pat padės standartizuoti brokerių darbą.
2011-08-08 „Verslo žinių“ dienraščio skiltyje „Nekilnojamasis turtas“ Inga Razmaitė, 4 atsiliepimai.
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą